Plaket Fiyatları

İnsanların farklı alanlar için tercih ettiği hediyelerden bir tanesi olan ve saygınlığı oldukça fazla olan plaketler, pek çok üretim aşamasından geçerek oluşturulmakta ve şık bir hediye görüntüsüne sahip olmaktadır. Bilindiği gibi uzun yıllardan beri özellikle geniş çaplı organizasyonlarda kullanılan plaketler, son zamanlarda bireysel hediye olarak da kullanılmaya başlanmış ve böylelikle plaket kullanım alanlarında genişleme meydana gelmiştir.

Plaket satın almak isteyen kişiler, plaket fiyatları konusunda detaylı bir şekilde araştırma yaparak fiyatları öğrenmek ister. Fakat plaket türleri ve plaket üretim aşamaları bilinmeden plaket fiyatları konusunda net bir şey söylenememektedir. Bu nedenle üretim aşamasında oldukça fazla işçilik gerektiren plaketlerin türlerini bilmek ve kullanılan malzemeler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Peki plaket türleri nelerdir? Plaket yaptırma fiyatları hangi aralıktadır?

Plaket Türleri Nelerdir?


Plaket türleri, plaketin kullanılacağı alan doğrultusunda değişiklik gösterir. Eğer bir spor müsabakasında başarılı olmuş kişiye plaket takdim edilecekse bu alan ile ilgili bir plaketin üretilmesi ve plaket üzerinde yazan yazının da ilgili spor dalı ile bağlantısı olması gerekir. Bu nedenle plaket türleri konusunda belirleyici olan unsur, plaketin kullanılacağı alandır. Peki plaketler genellikle hangi alanlarda kullanılır?

 • Bireysel hediyeler için
 • Mezuniyet törenlerinde
 • Çeşitli spor müsabakaları sonrasında
 • Ödül törenlerinde
 • Tayin ve atamalarda
 • Emeklilik sonrası

Bunun gibi alanlarda hediye olarak sunulan plaketlerin türlerinde de değişiklikler meydana gelmektedir. Plaket yaptırma fiyatları konusunda oldukça önemli olan plaket türleri ile ilgili şu şekilde bir sıralama yapmak mümkün görünmektedir:

 • Ahşap plaket
 • Cam plaket
 • Kristal plaket
 • Çinili plaket
 • Tabak plaketler
 • Füme plaketler
 • Kadife kutulu plaket
 • Ahşap kabartma logolu plaket


Yukarıda sıralanmış olan plaketler mezuniyet törenleri, ödül törenleri, spor müsabakaları sonrasında gerçekleştirilen törenler ve buna benzer alanlarda kullanılmaktadır. Peki plaket örnekleri ve fiyatları konusunda hangi faktörler ön plana çıkar? 

Plaket Üretimi Konusunda Ön Plana Çıkan Hususlar Nelerdir?

Bilindiği gibi plaketler oldukça özel ve şık hediyelerdir. Bu nedenle plaket üretimlerinde de çeşitli konulara dikkat edilmesi gerekir. Plaket üretim süreci ve üretimde kullanılan malzemeler plaket fiyatları hususunda değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Peki plaket üretimi nasıl gerçekleştirilir? Üretim sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Plaket üretimi, bu iş için özel olarak üretilmiş cihazlar vasıtası ile gerçekleştirilir. Üretim sırasında ilk önce metal üzerine baskılama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Baskılama esnasında bu iş için hususi bir şekilde üretilmiş olan yüksek teknoloji cihazların kullanılması gerekir. Çünkü bu cihazlar, baskılama işleminin profesyonel bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Baskılama işlemi tamamlanan plaketler, hangi zemin tercih ediliyor ise o zemin üzerine yapıştırılır. Yapıştırma konusunda oldukça mühimdir. Yapıştırma işleminin doğru ve profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Bu ve bunun gibi işlem basamaklarından geçen plaketin üretimi tamamlanır ve üretilen plaket satışa sunulur. 

Plaket Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?


Plaket yaptırma fiyatları pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan bir tanesidir. Daha önce de belirtildiği gibi plaketlerin fiyatlarının değişmesine neden olan bazı faktörler ön plana çıkar. Bu faktörlerden ilki, plaketin türüdür. Ne çeşit bir plaket isteniyorsa o plaketin üretimi sırasında kullanılan malzeme de istenilen türe göre farklılık gösterir. Bu ise malzemenin fiyatı ile plaketin fiyatının doğru orantılı olmasına neden olur. 

Üretim sırasında kullanılan cihazlar ve üretimdeki işçilik, plaket fiyatları hususunda önemli etkileri olan diğer faktörlerdir. Bu ve bunun gibi birçok unsur plaket fiyatının değişmesine neden olduğu için plaketler için net bir şekilde fiyat söylemek pek mümkün değildir. Tasarımın zarifliği, işçilik, plaket türü vb. unsurlar dahilinde değişen plaket fiyatları, işlem süreci dahilinde belirlenmekte ve bu şekilde satışa sunulmaktadır.